Τρία μετάλλια ο ΑΟ Μυκόνου στο πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α

Δημοσίευση: 17.07.2017, 19:32
Τελευταία Ενημέρωση: 17.07.2017, 19:42

Απόλυτα επιτυχημένη η εμφάνιση των αθλητών του ΑΟΜυκόνου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α το οποίο διεξήχθη στη Χαλκίδα το Σαββατοκύριακο. Δύο αργυρά ο Χρήστος Ντούλας, χάλκινο ο Μιχάλης Καραγιάννης, 4ος ο Βλαντιμίρ Ναουμένκο...
Δύο Αργυρά ο Χρήστος Ντούλας

Ο Χρήστος Ντούλας, ο Μηλιός αθλητής του Περικλή Καβαλιέρου επιβεβαίωσε την φετινή του ανοδική πορεία με δύο αργυρά μετάλλια, στα 100 μέτρα με εμπόδια (14.77) και με 13.09 (ατομικό ρεκόρ) στο τριπλούν. Ο Χρήστος δούλεψε με συνέπεια τον χειμώνα και οι εμφανίσεις του σε όλους τους αγώνες της σεζόν προμήνυαν κάτι καλό για το πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Ο Μιχάλης Καραγιάννης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 600 μέτρα με νέο ατομικό ρεκόρ (1.28.36). Σε μια κούρσα σε έντονο συναγωνισμό, πολλά σπρωξίματα και συνεχείς ανακατατάξεις ο Μιχάλης ανταγωνίστηκε επί ίσοις όροις τους αντιπάλους του και βρέθηκε στην 3η θέση σε ένα αγώνισμα στο οποίο έκανε μόλις την δεύτερη επίσημη κούρσα.

Ο Μιχάλης Καραγιάννης ξεκίνησε από τις ακαδημιες του ΑΟΜυκόνου και μέχρι τα 13 του ήταν καλός αθλητής των σπριντ, τα δύο τελευταία χρόνια ο προπονητής του, ο Πέτρος Δημητσάντος επισημαίνοντας ορισμένα στοιχεία του αθλητή τον ανέβασε σε μεγαλύτερες αποστάσεις και δικαιώθηκε

Ο Βλαντιμίρ Ναουμένκο έχασε το μετάλλιο για 14 εκατοστά, καθώς ήρθε 4ος με 13.60 και ο τρίτος αθλητής είχε ρίξει 13.74, επίδοση που ήταν στις δυνατότητες του Βλαντιμίρ καθώς στον πρωινό προκριματικό είχε περάσει με 13.78.

Ο Βλαντιμίρ αγωνίστηκε και στον προκριματικό της δισκοβολίας όπου όμως με 33.62 - πολύ μακρυά από το ατομικό του ρεκόρ, 41.25 - έμεινε εκτός τελικού για μια μόνο θέση καθώς κατέκτησε την 13η θέση.
Ο ρίπτης του ΑΟΜυκόνου αγωνίστηκε χωρίς να έχει κάνει βάρη όλη τη χρονιά καθώς ο σύλλογος δεν διαθέτει κλειστή αίθουσα, αν και διαθέτει εξαιρετικό εξοπλισμό που παραμένει ανεκμετάλλευτος.

Εκτός τελικού, στη 13η θέση έμεινε και ο Λευτέρης Μάτζαρης ο οποίος στο μήκος σημείωσε 5.64, ισοβάθμισε με τον 12ο αθλητή και η πρόκριση κρίθηκε στο 2ο καλύτερο άλμα. Τα άλματα του Λευτέρη ήταν εξαιρετικά, αλλά το πάτημα του ήταν σε όλα πολύ πίσω από την βαλβίδα.

Η εκπρόσωπος του ΑΟ Μυκόνου στα κορίτσια, η Κατερίνα Χανιώτη, σημείωσε στον τελικό των 1.000 μέτρων 3.31.81, μια επίδοση μέτρια για τις δυνατότητες της.