Η Μπαρτσελόνα στον τελικό, μετά το 1-1 με τη Ρεάλ στο «Καμπ Νου»

Δημοσίευση: 03.05.2011, 23:40
Τελευταία Ενημέρωση: 04.05.2011, 00:33

Ήταν εξ αρχής το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στον τελικό του Champions League και το απέδειξε, αφού η Μπαρτσελόνα ήρθε ισόπαλη 1-1 (53’ Πέδρο - 64’ Μαρσέλο) με τη Ρεάλ στο «Καμπ Νου», έχοντας «προίκα» το υπέρ της 2-0 από τον πρώτο αγώνα του «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».
Εικόνα: in.gr

Ωστόσο, τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά εάν ο διαιτητής Ντε Μπλέκερε είχε μετρήσει κανονικό γκολ του Ντι Μαρία στο 47’ και το οποίο ακύρωσε ως επιθετικό φάουλ του Ρονάλντο.

Πλέον, οι Καταλανοί διεκδικούν για 6η φορά στην ιστορία τους το βαρύτιμο τρόπαιο και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στον τελικό του Λονδίνου στις 28 Μαΐου που θα βγει -τυπικά- από την αναμέτρηση της Τετάρτης ανάμεσα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την Σάλε, αφού οι Άγγλοι έχουν πάρει σαφές προβάδισμα μετά 2-0 μέσα στη Γερμανία.

Ο αγώνας...

Οι Καταλανοί προσεκτικοί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης διαχειρίστηκαν άριστα την πίεση της Ρεάλ που επιχείρησε να αιφνιδιάσει πιέζοντας ψηλά, αλλά δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να γίνει απειλητική. Το τερέν βαρύ από την καταρρακτώδη βροχή που προηγήθηκε δεν βοήθησε τους ποδοσφαιριστές στις ατομικές τους ενέργειες, ωστόσο τον αργό ρυθμό, «έσπασαν» πρώτοι οι γηπεδούχοι. Σε ένα εκρηκτικό εξάλεπτο από το 32’ μέχρι το 38’, δημιούργησαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο «άγιος» Ικερ με τις αποκρούσεις του κράτησε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης την Ρεάλ.

Το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα, όμως στην επανάληψη μέσα σε 20 λεπτά τα είδαμε όλα. Πρώτος «χτύπησε» ο Ιγκουαΐν νικώντας τον Βαλντές σε τετ-α-τετ, αλλά ο Φρανκ Ντε Μπλέκερε ακύρωσε λανθασμένα το τέρμα του, βλέποντας στη φάση που προηγήθηκε, φάουλ του Ρονάλντο στον Μασεράνο. Ο Βέλγος ρέφερι δεν εκτίμησε σωστά και ουσιαστικά μας στέρησε την ευκαιρία να δούμε μια πραγματική μάχη στα λεπτά που υπολείπονταν.

Κάθε αμφιβολία, πάντως, για το ποιος θα κερδίσει την πρόκριση έσβησε ο Πέρδο στο 54’. Ο «Περδίτο» κινούμενος έξυπνα στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων υποδέχτηκε εκπληκτική μπαλιά του Ινιέστα και με άριστο πλασέ πραγματοποίησε το 1-0. Η Ρεάλ δέκα λεπτά μετά απάντησε με τον Μαρσέλο που ισοφάρισε σε 1-1, ωστόσο δεν μπόρεσε ποτέ να διεκδικήσει με αξιώσεις την πρόκριση στο τελευταίο 20λεπτο. Η «Μπάρτσα» διατήρησε με άνεση την ισοπαλία και με βάση και τα δύο παιχνίδια δίκαια φτάνει στον τελικό της διοργάνωσης.

Ξεχωριστή στιγμή η επιστροφή του Ερίκ Αμπιντάλ στην ενεργό δράση μετά το σοβαρό πρόβλημα υγείας που πέρασε. Ο Γάλλος άσος καταχειροκροτήθηκε από τους οπαδούς της ομάδας του, που έστησαν ένα μικρό πάρτι για να αποθεώσουν τους θριαμβευτές του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Να σημειωθεί πως η Μπαρτσελόνα απέτειχε να κάνει νέο ρεκόρ διαδοχικών νικών εντός έδρας στη διοργάνωση, μένοντας στις 9. Από το ξενοδοχείο είδε την αναμέτρηση ο «τιμωρημένος» Ζοζέ Μουρίνιο, που δεν δέχθηκε την θέση VIP που του πρόσφεραν οι Μπλαουγκράνα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Ντάνι Αλβες, Πικέ, Μασεράνο, Πουγιόλ (90΄ Αμπιντάλ), Μπούσκετς, Τσάβι, Ινιέστα, Πέδρο (+90’ Αφελάι), Μέσι, Βίγια (74’ Κεϊτά).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Αϊτόρ Καράνκα): Κασίγιας, Αρμπελόα, Αλμπιόλ, Καρβάλιο, Μαρσέλο, Τσάμπι Αλόνσο, Ντιαρά, Ρονάλντο, Κακά (60’ Οζίλ), Ντι Μαρία, Ιγκουαΐν (55’ Αντεμπαγιόρ)

Διαιτητής: Φρανκ Ντε Μπλεέκερε (Βέλγιο)

Κίτρινες: Πέδρο - Καρβάλιο, Ντιαρά, Τσάβι Αλόνσο, Μαρσέλο, Αντεμπαγιόρ

Πηγή: in.gr