H Μπάρτσα 2-0 τη Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη

Δημοσίευση: 28.04.2011, 00:10
Τελευταία Ενημέρωση: 28.04.2011, 00:23

Ραντεβού με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τον τελικό του Champions League έδωσε το βράδυ της Τετάρτης 27 Απριλίου η Μπαρτσελόνα και θα πρέπει να γίνουν θαύματα για να συμβεί το αντίθετο. Οι Καταλανοί άλωσαν το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», νικώντας 2-0 τη Ρεάλ Μαδρίτης στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό χάρη στα... όργια του Λεονέλ Μέσι.

Οι Μερένχες, πάντως, θα έχουν να λένε ότι τελείωσαν με παίκτη λιγότερο σε ακόμα ένα εφετινό el clasico, ενώ αποβλήθηκε και ο Μουρίνιο. Ένταση στη φυσούνα με τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή της μπάλας με... συντριπτικά ποσοστά, αλλά οι γηπεδούχοι φρόντιζαν να κρατούν μακριά από την περιοχή του Κασίγιας τους Καταλανούς. Εξαίρεση η φάση του 25’ όταν ο Μέσι βρήκε με εκπληκτική κάθετη μπαλιά τον Τσάβι μέσα στην περιοχή, αλλά ο «Αγιος Ικερ» έσωσε τη Ρεάλ.

Με τη λήξη του ημίχρονο, όμως, άναψαν... φωτιές, όταν ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα, Πίντο συνεπλάκη με παίκτες της Ρεάλ. Στη συνέχεια, στο 61ο λεπτό, ο Σταρκ εξάντλησε την αυστηρότητά του αποβάλλοντας τον Πέπε για μαρκάρισμα στον Ντάνι Αλβες, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα και την αποβολή του Ζοζέ Μουρίνιο λόγω ειρωνικών σχολίων προς τον Γερμανό διαιτητή για την απόφασή του.

Κάπου εκεί «ξεκλείδωσε» και ο Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός σούπερ σταρ άνοιξε το σκορ στο 76’ μετά από εξαιρετική ενέργεια και ασίστ του Αφελάι, ενώ στο 87’ πέτυχε ένα από τα καλύτερα γκολ του Champions League, περνώντας πέντε παίκτες της Ρεάλ και πλασάροντας τον Κασίγιας.

Ο Αργεντινός σούπερ-σταρ είναι πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με 11 γκολ σε ισάριθμους αγώνες και 52 συνολικά στη φετινή σεζόν, σπάζοντας το ρεκόρ του Πούσκας.

Το 2-0 μέσα στην Μαδρίτη ουσιαστικά δίνει την πρόκριση στην «Μπάρτσα», καθώς η Ρεάλ δεν μπορεί να ελπίζει σε τίποτα, στη ρεβάνς που δεν θα έχει στη διάθεσή της τους Πέπε, Σέρχιο Ράμος λόγω τιμωρίας.

Διαιτητής: Βόλφγκανγκ Σταρκ (Γερμανία)

Κίτρινες: Αρμπελόα, Σέρχιο Ράμος, Αντεμπαγιόρ - Ντάνι Αλβες, Μασεράνο

Κόκκινη: Πέπε (61’)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζοζέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Αρμπελόα, Αλμπιόλ, Ράμος, Μαρσέλο, Πέπε, Τσάμπι Αλόνσο, Λασανά Ντιαρά, Οζίλ (46’ Αντεμπαγιόρ), Ρονάλντο, Ντι Μαρία

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Ντάνι Αλβες, Πικέ, Μασεράνο, Πουγιόλ, Μπούσκετς, Τσάβι, Κεϊτά, Πέδρο (71’ Αφελάι), Μέσι, Βίγια (90’ Σέρχι Ρομπέρτο)

Πηγή: in.gr