Χιώτης... μάμπο και ο ΑΠΟΕΛ στους «8» του Champions League, σίφουνας η Μπαρτσελόνα

Δημοσίευση: 08.03.2012, 01:55
Τελευταία Ενημέρωση: 08.03.2012, 02:00

Με δύο αποκρούσεις στη διαδικασία των πέναλτι ο Σάκης Χιώτης έστειλε τον ΑΠΟΕΛ στην οκτάδα του Champions League και όλη την Κύπρο στα ουράνια! Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς νίκησε τη Λιόν με 4-3 στα πέναλτι, ενώ τόσο η κανονική διάρκεια του αγώνα όσο και η παράταση είχαν λήξει 1-0 υπέρ της κυπριακής ομάδας στο κατάμεστο «ΓΣΠ». «Το πίστευα» δήλωσε ο Χιώτης μετά την ηρωική εμφάνισή του. Στο άλλο ματς της ημέρας, η Μπαρτσελόνα συνέτριψε με 7-1 τη Λεβερκούζεν και όπως είναι φυσικό προκρίθηκε δια περιπάτου στα ημιτελικά.
«Χιώτης μάμπο» που τραγουδούσε και η Μαίρη Λίντα (Φωτογραφία: Intime )

ΑΠΟΕΛ-Λιόν 1-0 (4-3 στα πέναλτι)

Με ήρωα τον Σάκη Χιώτη, ο ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας 4-3 στα πέναλτι της Λιόν στο ΓΣΠ της Λευκωσίας. Ο Γκουστάβο Μαντούκα ήταν αυτός που στο 9ο λεπτό διαμόρφωσε το 1-0, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι, όπου ο Ελληνας γκολκίπερ απέκρουσε τα δύο τελευταία -των Λακαζέτ και Μπάστος- χαρίζοντας την πρόκριση στους πρωταθλητές Κύπρου.

Ο ΑΠΟΕΛ έγινε η πρώτη ομάδα από τη Μεγαλόνησο που μετέχει σε προημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης, καταγράφοντας παράλληλα τη μεγαλύτερη επιτυχία του κυπριακού ποδοσφαίρου και μία από τις κορυφαίες στιγμές του κυπριακού αθλητισμού.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

9’ ΓΚΟΛ Χαμηλή σέντρα του Χαραλαμπίδη μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή της Λιόν, η μπάλα φτάνει στον Μαντούκα που σκοράρει σε άδεια εστία

Η διαδικασία των πέναλτι

ΛΙΟΝ: Σέλστρεμ... ΓΚΟΛ
ΑΠΟΕΛ: Αΐλτον... ΓΚΟΛ
ΛΙΟΝ: Λισάντρο Λόπες... ΓΚΟΛ (δοκάρι, πλάτη Χιώτη και γκολ)
ΑΠΟΕΛ: Νούνο Μοράις... ΓΚΟΛ
ΛΙΟΝ: Γκομίς... ΓΚΟΛ
ΑΠΟΕΛ: Αλεξάνδρου... ΓΚΟΛ
ΛΙΟΝ: Λακαζέτ... ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ ΧΙΩΤΗ!
ΑΠΟΕΛ: Τρίτσκοβσκι... ΓΚΟΛ
ΛΙΟΝ: Μπάστος... ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ ΧΙΩΤΗ!

Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγένκο (Ισπανία)

Κίτρινες: Μποαβεντούρα, Μαντούκα, Σολάρι, Αϊλτον - Μπάστος, Κονέ, Γκοναλόν

Κόκκινη: Μαντούκα (115’)

ΑΠΟΕΛ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Ολιβέιρα, Ζόρζε, Μποαβεντούρα, Μοράις, Σόουζα (94’ Αλεξάνδρου), Μαντούκα, Χαραλαμπίδης (77’ Μαρσίνιο), Αΐλτον, Σολάρι (74’ Τρικόφσκι)

ΛΙΟΝ (Ρεμί Γκαρντ): Λιορίς, Ρεβεϊγιέρ, Κρις, Μπακαρί Κονέ, Σισοκό, Γκοναλόν, Κάλστρομ, Έντερσον (73’ Γκομίς), Μπάστος, Μπριάν (100’ Λακαζέτ), Λόπες

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ 7-1

Η Μπαρτσελόνα συνέτριψε 7-1 την Μπάγερ Λεβερκούζεν και πέρασε θριαμβευτικά στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο «συνήθης ύποπτος» Λιονέλ Μέσι που πέτυχε 5 γκολ (25’ , 42’ , 49’, 58’, 84’), ενώ ονειρικό ντεμπούτο σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις έκανε ο 20χρόνος Τέγιο που σκόραρε δύο φορές (55’, 62’). Το γκολ της τιμής για την Λεβερκούζεν πέτυχε ο Μπελαραμπί στο 90’+1.

25’ ΓΚΟΛ 1-0 Ο Τσάβι βρίσκει τον Μέσι που με εξαιρετικό τελείωμα ανοίγει το σκορ

42’ ΓΚΟΛ 2-0 Ξανά ασίστ του Τσάβι, νέο άψογο τελείωμα του Μέσι και δεύτερο γκολ για την Μπαρτσελόνα

48’ ΓΚΟΛ 3-0 Ο Μέσι βγήκε απέναντι στον Λένο και με λόμπα κάνει το 3-0

55’ ΓΚΟΛ 4-0 Ο Τέγιο μπαίνει από πλάγια στην περιοχή των Γερμανών και σκοράρει

58’ ΓΚΟΛ 5-0 Λάθος του Λένο και ο Μέσι δεν συγχωρεί

62’ ΓΚΟΛ 6-0 Πάσα του Ντάνι Άλβες και ο Τέγιο πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα του

84’ ΓΚΟΛ 7-0 Ο Μέσ συνεχίζει να σκοράρει

90’+1 ΓΚΟΛ 7-1 το γκολ της τιμής για τη Λεβερκούζεν πέτυχε ο Μελαραμπί

Διαιτητής: Σβεν Όντβαρ Μόεν (Νορβηγία)

Κίτρινες: Ρόλφες, Κάστρο

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Αλβες, Πικέ, Αντριάνο (63΄ Μουνιέσα), Πέδρο, Φάμπρεγας, Μπούσκετς, Μασεράνο, Ινιέστα (53΄ Τέγιο), Μέσι, Τσάβι (54΄ Κεϊτά)

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ (Ρόμπιν Ντουτ): Λένο, Κάστρο, Σβάαμπ, Τοπράκ, Κάντλετς, Ράιναρτζ, Ρόλφες, Κίσλινγκ, Μπέντερ (55΄ Σούρλε), Ρενάτο Αουγκούστο (67΄ Οζίπκα), Ντερντιγιόκ (55΄ Μπελαραμπί)

Πηγή: in.gr