Βόλεϊ: ΑΟ Θήρας – Ολυμπιακός: 3-2

Δημοσίευση: 23.10.2016, 19:12
Τελευταία Ενημέρωση: 23.10.2016, 19:13

Ιστορική νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος για τον Α.Ο Θήρας που κέρδισε το Σάββατο με 3-2 τον πρωταθλητή Ολυμπιακό κάνοντας την ολική ανατροπή στο κατάμεστο κλειστό της Σαντορίνης.
(πηγή: volleyball.gr)

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται με 2-0 σετ αλλά οι περυσινές φιναλίστ των τελικών του πρωταθλήματος βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με τη βοήθεια από την έδρα «ηφαίστειο» που έχουν δημιουργήσει κατάφεραν να πάρουν ένα ιστορικό αποτέλεσμα καθώς αυτή ήταν η πρώτη τους νίκη επί των ερυθρόλευκων.

Οι «ερυθρόλευκες» από το πρώτο σετ μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση, ξέφυγαν (16-21) από τον ΑΟΘ που δεν είχε ρυθμό και έκανε λάθη με αποτέλεσμα το 0-1 με 21-25.
Ίδια εικόνα και το δεύτερο σετ με τον Οικονόμου να ανακατεύει την τράπουλα για τις γηπεδούχες αλλά τον Ολυμπιακό να ανοίγει τη διαφορά (11-21) και να κάνει το 0-2.

Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση της ομάδας της Σαντορίνης που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των φιλοξενουμένων και ανέβασε κατακόρυφα τα ποσοστά της στην επίθεση (στα δυο πρώτα σετ έπαιζε με 34% και 29% αντίστοιχα) και στις λεπτομέρειες μείωσε σε 1-2 σετ με 25-23.
Στο τέταρτ σετ, η πίεση από το σερβίς του ΑΟΘ αλλά και ο κόσμος έσπρωξε την ομάδα του Οικονόμου στην ισοφάριση σε 2-2 (25-20).

Σε ένα τάι μπρέικ πάντα ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Ολυμπιακός και πάλι είχε τον έλεγχο μέχρι το 9-11, αλλά ο ΑΟ Θήρας πιο συγκεντρωμένος στα σημεία, με σερβίς που δυσκόλεψε την υποδοχή των «ερυθρολεύκων» και αποτελεσματικότητα στο φινάλε έκανε ακομα μια ανατροπή ισοφάρισε σε 11-11 και πέρασε μπροστά με 13-11. Το φινάλε με 15-12 βρήκε την ομάδα του νησιού να αγκαλιάζεται στο μέσο του γηπέδου και να καταχειροκροτείται από τον κόσμο.

Ο προπονητής του Α.Ο Θήρας, Απόστολος Οικονόμου αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης δήλωσε: «Είναι μια ιστορική νίκη για την ομάδα μας. Το να γυρίσεις ένα παιχνίδι κόντρα στον πρωταθλητή από 0-2 είναι μια αγωνιστική υπέρβαση. Θέλω να δώσω θερμά συχγαρητήρια στην ομάδα που έδωσε όλα τα ψυχικά αποθέματα που είχε για αυτή τη νίκη. Νομίζω ότι ο Ολυμπιακός μας υποτίμησε. Έπεσε η απόδοση και δεν είχε τόση ενέργεια, αυτό εμείς το εκμεταλλευτήκαμε. Βελτιωθήκαμε σε όλους τους τομείς, παίξαμε ως ομάδα και όλα αυτά απέναντι σε μια ομάδα όπως είναι ο Ολυμπιακός με μεγαλύτερο μπάτζετ. Τώρα πρέπει να διαχειριστούμε αυτή τη νίκη. Αυτό που με ενδιαφέρει ειναι να παίξω ισάξια όπως σήμερα την επόμενη αγωνιστική με το Μαρκόπουλο μια ομάδα με ίδιους στόχους με εμάς. Τα κεφάλια κάτω. Το πρωτάθλημα είναι ένας μαραθώνιος και αυτός μόλις ξεκίνησε».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Παίξαμε όλο το ματς πολύ άσχημα. Παίρναμε δύσκολα πόντους και είχαμε πρόβλημα στην επίθεση κάνοντας εύκολα λάθη. Η Σαντορίνη μετά τα δυο πρώτα σετ ξεκίνησε να παίζει καλά με την υποστήριξη του κόσμου. Συγχαρητήρια για τη νίκη στον αντίπαλο μας. Σίγουρα δεν είναι καλό να χάνουμε αλλά είναι μια προειδοποίηση για μας γιατί μπορεί να είμαστε η καλύτερη ομάδα αλλά δεν γίνεται να κερδίζουμε αν δεν παλεύουμε. Θα το εκλάβουμε σαν μια καλή προειδοποίηση».