Άνετη επικράτηση του Πανναξιακού επί του ΑΟ Ερμούπολης

Δημοσίευση: 15.04.2018, 21:04
Τελευταία Ενημέρωση: 15.04.2018, 21:08

Σαρωτικός ήταν ο Πανναξιακός στον πρώτο αγώνα της σειράς των ημιτελικών μπάσκετ κόντρα στον ΑΟ Ερμούπολης και επικράτησε άνετα με 68-42.

Οι Ναξιώτες από την αρχή του παιχνιδιού πήραν προβάδισμα στο σκορ το οποίο δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Σοβαροί και συγκεντρωμένοι οι αθλητές του Τάσου Βάβουλα δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Συριανούς που στο μοναδικό σημείο που πλησίασαν στο σκορ ήταν στο δεύτερο δεκάλεπτο μειώνοντας στους 3 με το ταμπλό να δείχνει 24-21. Το ημίχρονο βρήκε τον Πανναξιακό μπροστά με +13 και σκορ 37-24.

Φωτογραφία του χρήστη Pannaxiakos AON Basket.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πανναξιακό να έχει διαρκή προβάδισμα ενώ παράλληλα οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής στους… νεαρότερους με το τελικό 68-42 να αντιπροσωπεύει απόλυτα την γενική εικόνα του αγώνα.

Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Μάκαρης, Παπαβασιλείου και Μαγγιώρος χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι προσφορά των υπολοίπων ήταν μικρότερη.

Πλέον η «μάχη» των Play-off μεταφέρεται στη Σύρο το επόμενο Σάββατο ή Κυριακή με τη σειρά να ολοκληρώνεται στις δύο νίκες.

Αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία των φιλάθλων του Πανναξιακού που γέμισαν το κλειστό και στήριξαν την ομάδα της Νάξου σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδημητρόπουλος, Κιουλάφας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-11, 37-24 (ημίχρονο), 50-34, 68-42.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Βάβουλας): Μαγγιώρος 11, Λάσκαρης 5, Αρτσάνος 12 (3), Πολίτης 5 (1),  Παπαβασιλείου 14 (1), Μάκαρης 17, Λάσκαρης 5, Μυλωνάς 4, Κρητικός, Καλαβρός, Αδελφουλάκος, Βασιλειάδης, Μάνο.

Α.Ο.ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ ( Μαύρος): Παρμαξίδης 16 (1), Ρουμελιώτης, Χαλκιόπουλος 13 (1), Τάκος, Γαβιώτης 10, Μαρινάκης, Καραμολέγκος 3 (1), Τομαής, Σαμψωνίδης, Κατσαμάγκος, Γάδ.

πηγή: paon.gr