Βόλεϊ: Αήττητος παραμένει ο Πανναξιακός!

Δημοσίευση: 09.11.2016, 17:17
Τελευταία Ενημέρωση: 09.11.2016, 21:42

Ο Πανναξιακός έκανε το «4x4» επικρατώντας εύκολα της ΑΕΚ με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής την Τετάρτη στο Κλειστό της Νάξου....
Στιγμιότυπο από τον αγώνα (πηγή: volleyball.gr)

Με εξαίρεση το πρώτο σετ (1-0 και 25-9), όπου η νησιωτική ομάδα επέβαλλε το ρυθμό της και δε νάφησε περιθώρια αντίδρασης στη φιλοξενούμενη ομάδα, στα επόμενα δυο σετ υπήρξε μεγαλύτερη κόντρα μεταξύ των αντιπάλων.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ ακολουθούσε στο σκορ (12-10, 14-13) μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13) εκεί όπου πάτησε γκάζι ο ΠΑΟΝ και πήρε διαφορά +5 (20-15). Μια διαφορά που δεν έχασε για να τελειώσει το σετ με 25-17.

Η εικόνα άλλαξε στο τρίτο σετ με τη φιλοξενούμενη ομάδα να μπαίνει πιο ανταγωνιστική στο τάραφλεξ και να έχει το προβάδισμα 6-8 (α’ τεχνικό) και 13-16 (β’τεχνικό τάιμ άουτ). Ωστόσο, ο Πανναξιακός πιο έμπειρος κατάφερε να ισοφαρίσει 17-17 και να περάσει με τη Τοτσίδου μπροστά (18-17). Η Φρέσκο πήγε στο σερβίς στο 19-17 για να φύγει με +(5) 22-17 για το τελικό 3-0 με 25-18.

Τα σετ: 25-9, 25-17, 25-18

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης: «Δείξαμε σοβαρότητα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Πήραμε ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα και είμαστε πλέον συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι του Σαββάτου» (σ.σ. με τον ΑΟ Θήρας).

Δήμος Φιλιππάτος: «Στο πρώτο σετ δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε το ρυθμό της ομάδας της Νάξου. Στα επόμενα δυο σετ μπήκαμε λίγο περισσότερο στο ματς, πιέσαμε από το σερβίς και σταθήκαμε πιο ανταγωνιστικά, πραγματοποιώντας μια αξιοπρεπή εμφάνιση μέσα στο γήπεδο όπως είχα δηλώσει χθες».