Μπάσκετ: Το Μαρούσι επιβλήθηκε στον Πανναξιακό

Δημοσίευση: 15.11.2015, 16:23
Τελευταία Ενημέρωση: 15.11.2015, 17:32

Το Μαρούσι επέβαλε εντός έδρας το ρυθμό από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Πανναξιακό και πήρε τη 4η νίκη του με 61-48 στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, στο δεύτερο Όμιλο του Νότου των Ανδρών...

Με τη νίκη αυτή το Μαρούσι ξεπέρασε τον Πανναξιακό στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και κατάφεραν να προηγηθούν αρχικά με 9-2.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν εκτός ρυθμού στα πρώτα λεπτά, κυρίως επιθετικά, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει από νωρίς σε διψήφια νούμερα και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 19-6 υπέρ του Αμαρουσίου. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δέυτερο δεκάλεπτο.

Το Μαρούσι, παίζοντας καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενοι παράλληλα και την επιθετική δυστοκία της ομάδας της Νάξου, κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο στο σκορ, με την ανάπαυλα του πρώτου μέρους να τους βρίσκει στο +20 (36-16).

Ο Πανναξιακός ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και βρίσκοντας λύσεις στο επιθετικό του πρόβλημα (πέτυχε 20 πόντους στην τρίτη περίοδο) κατάφερε να μειώσει την διαφορά, με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει το σκορ στο 48-36 και τους γηπεδούχους να διατηρούν απόσταση "ασφαλείας".

Στα τελευταία λεπτά το Μαρούσι δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο και με σωστή διαχείρηση της διαφοράς κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση με τελικό σκορ 61-48, πετυχαίνοντας έτσι την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα.