Κυπελλούχος για δεύτερη σερί χρονιά ο Ολυμπιακός, 74-68 τον ΠΑΟ

Δημοσίευση: 15.05.2011, 21:28

Τον τίτλο του Κυπελλούχου Ελλάδας υπερασπίστηκε ο Ολυμπιακός, που νίκησε μετά από «μάχη» τον Παναθηναϊκό με 74-68 στο κλειστό του Ελληνικού και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας για δεύτερη συνεχή χρονιά. MVP του τελικού ανεδείχθη ο Τεόντοσιτς.

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού γέμισαν το πέταλο που τους είχε παραχωρηθεί, σε αντίθεση με εκείνους του Παναθηναϊκού που γύρισαν την πλάτη στην ΕΟΚ για την τιμή των 75 ευρώ στα εισιτήρια του τελικού.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς ζήτησε από τους παίκτες του να προσπαθήσουν να βρουν ενέργεια μετά το Final 4 της Βαρκελώνης ώστε να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες του τελικού. Ενέργεια που μάλλον δεν είχαν οι Πράσινοι τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυνατά και να προηγείται στο σκορ με 6-15 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και έφταναν εύκολα στο «πράσινο» καλάθι κυρίως με πικ εν ρολ, ενώ αντίθετα ο Παναθηναϊκός έδειχνε να μην βρίσκει λύσεις απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού, ενώ είχε και κακές επιλογές στα σουτ.

Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν το καμ μπακ και με εκφραστή κυρίως τον Διαμαντίδη και τον Μπατίστ μείωσαν σε 11-15 και στη συνέχεια σε 15-16. Στο φινάλε του δεκαλέπτου, ο Έρτσεγκ με ένα τρίποντο και ο Χαλπερίν με ένα δίποντο έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων στον Ολυμπιακό (17-22).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 19-22, ο Κέσελι με τρίποντο άνοιξε τη διαφορά στο 19-25 και για λίγη ώρα οι δύο ομάδες απαντούσαν η μία στα καλάθια της άλλης. Περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου όμως, ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του ματς εκμεταλλευόμενος και τα λάθη του Ολυμπιακού και με σερί 9-0 έφερε το ματς στον πόντο (32-33).

Ο Χαλπερίν προσπαθούσε να κρατήσει τον Ολυμπιακό όρθιο και τα κατάφερνε αρκετά καλά, ενώ ο Παναθηναϊκός πέρασε και μπροστά περίπου ένα λεπτό πριν το ημίχρονο με καλάθι του Καϊμακόγλου. Ο Τζαμόν Λούκας ισοφάρισε εκ νέου και ο Διαμαντίδης με ωραία προσπάθεια απέναντι στη κακή άμυνα του (εκτός κλίματος στο πρώτο μέρος) Πρίντεζη, έκανε το 39-37 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε με το καλημέρα στο +5 με τρίποντο του Διαμαντίδη το οποίο απάντησε ο Παπανικολάου άμεσα κρατώντας τον Ολυμπιακό στο ματς, ενώ ο Τεόντοσιτς με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Ολυμπιακός συνέχισε το σερί του και έδειχνε… φουριόζος και αποφασισμένος κάνοντας ένα 12-0 και παίρνοντας προβάδισμα με 42-49, αν και ο Διαμαντίδης απάντησε με τρίποντο κρατώντας αυτή τη φορά τον ΠΑΟ στο ματς.

Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, οι δύο ομάδες έφταναν στο καλάθι του αντιπάλου και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα πέντε πόντων για τον Ολυμπιακό (53-58).

Έτσι, με τη διαφορά αυτή το φινάλε αναμενόταν συγκλονιστικό…. Όπως και ήταν. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και αμέσως έφτασε το ματς στον πόντο (57-58), ενώ με τρίποντο των Διαμαντίδη και Σάτο, πέρασε και μπροστά στο σκορ με 63-59. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε, το σκορ ήταν 62-63 υπέρ του Ολυμπιακού και όλα έδειχναν ότι θα ραγίσουν καρδιές για να μάθουμε τον νικητή.

Ωστόσο, ένα τρίποντο εκτός… λογικής από τον MVP και πρώτο σκόρερ του τελικού, Μίλος Τεόντοσιτς και μερικές διαδοχικές τάπες του Γιάννη Μπουρούση καθάρισαν το ματς για τους Ερυθρόλευκους που ήταν ψύχραιμοι στο παιχνίδι των… βολών στο τελευταίο δίλεπτο και επικράτησαν 74-68, κατακτώντας για δεύτερη διαδοχική χρονιά το Κύπελλο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Κορομηλάς, Αναστόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Καϊμακόγλου 6, Τέπιτς 2, Μάριτς, Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 17, Φώτσης 8 (2), Σάτο 7 (1), Νίκολας, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 17 (3), Βουγιούκας, Καλάθης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς, Τεόντοσιτς 18 (2), Γκόρντον 2, Πρίντεζης, Μπουρούσης 13, Κέσελ 4 (1), Ερτσεγκ 2, Μαυροκεφαλίδης 16, Χαλπερίν 9 (1), Γλυνιαδάκης 2, Παπανικολάου 8 (2).

Επεισόδια στην Παραλιακή

Επεισόδια έγιναν στην Παραλιακή μεταξύ οπαδών του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού. Παρ' όλα αυτά οι «πράσινοι» και οι «ερυθρόλευκοι» παίκτες μάχονται για την πρώτη κούπα της χρονιάς στο Ελληνικό (18:30, ΝΕΤ).

Πιο συγκεκριμένα, σε κάποιο σημείο της παραλιακής Λεωφόρου, αρκετά μακριά από το γήπεδο όπου θα διεξαχθεί το ματς υπήρξε ένταση ανάμεσα σε οπαδούς των «πράσινων» και των «κόκκινων» η οποία ευτυχώς δεν κράτησε για περισσότερα από τρία-τέσσερα λεπτά.

Κι αυτό γιατί η επέμβαση των δυνάμεων των ΜΑΤ, ήταν άμεση, με το περιστατικό, ευτυχώς, να μην παίρνει μεγάλη έκταση.

Πηγή: in.gr