Μινχάσκα - Πανναξιακός: 3 - 1

Δημοσίευση: 12.11.2014, 20:16
Τελευταία Ενημέρωση: 12.11.2014, 21:49

Ο Πανναξιακός στον πρώτο του ευρωπαϊκό αγώνα για το Challenge Cup στο Μινσκ της Λευκορωσίας το απόγευμα της Τετάρτης ηττήθηκε από την τοπική Μινχάσκα με 3-1 σετ, αλλά μπορεί την ανατροπή στη ρεβάνς ...
(Φωτογραφία από volleyball.gr)

Στην κατάμεστη Chyzhovka Arena του Μινσκ ο Πανναξιακός στάθηκε αξιοπρεπέστατα (ιδιαίτερα στα δύο πρώτα σετ) στο πρώτο Ευρωπαϊκό ματς της ιστορίας του όπου ηττήθηκε με 3-1 από την τοπική Μινχάνσκα και πλέον στην ρεβάνς της 27ης Νοεμβρίου στη Νάξο καλείται να κερδίσει με 3-0 ή 3-1 και κατόπιν να επικρατήσει στο χρυσό σετ για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Η ομάδα του Ζόραν Κόβαζιτς αν και βρέθηκε να χάνει με 14-8 στο πρώτο σετ, όταν απέβαλλε το άγχος άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, πλησιάζοντας στον πόντο (22-21), αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει την ανατροπή.

Ωστόσο στο β’ σετ ήταν ακόμη καλύτερος και με τη βοήθεια των δέκα ηρωικών Ελλήνω που βρέθηκαν στο γήπεδο (φίλοι του βόλεϊ από την Θεσσαλονίκη οι οποίοι βρέθηκαν για επαγγελματικούς λόγους στο Μίνσκ και οι ιδιοκτήτες των καταστημάτων Goody’s στην πρωτεύουσα της Λευκορωσίας) έφεραν σε δύσκολη θέση την Μινχάσκα. Η γηπεδούχος κατάφερε να ανατρέψει το 20-23 ισοφαρίζοντας σε 23-23, αλλά ο Πανναξιακός πήρε το σετ όμως στη συνέχεια φάνηκε η απειρία της Ελληνικής ομάδας από τέτοια ματς.

Η Μινχάνσκα πήγε γρήγορα σημαντικές διαφορές (10-5, 14-6 στο β’ σετ, 10-6, 18-10 στο δ’ σετ) και πανηγύρισε τη νίκη με 3-1.

«Παίξαμε ένα καλό ματς ιδιαίτερα στα δύο πρώτα σετ. Είχαμε καλή υποδοχή, είχαμε συγκέντρωση, αλλά δεν τελειώσαμε κάποιες φάσεις στο πρώτο σετ με αποτέλεσμα να το χάσουμε όμως συνεχίσαμε έτσι και στο β’ σετ και με μεγάλη συγκέντρωση το πήραμε», είπε ο Ζόραν Κόβαζιτς μετά το ματς και συμπλήρωσε: «Η Μινχάνκσα είναι μια ψηλή και έμπειρη ομάδα κι εμείς όταν άλλαξε ρυθμό παίζοντας πλέον με πολύ λίγα λάθη δεν είχαμε υπομονή ενώ χάσαμε πολλές εύκολες μπάλες. Για τον Πανναξιακό είναι πολύ σημαντικό το ότι παίξαμε ένα τέτοιο ματς και στο γήπεδο μας με τον κόσμο στο πλευρό μας είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να παίξουμε στο ‘χρυσό σετ’ και να διεκδικήσουμε την πρόκριση»

Τα σετ: 25-22, 24-26, 25-16, 25-18