Σταμάτησε στην Τούμπα

Δημοσίευση: 13.03.2011, 21:52

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στην Τούμπα, στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Η ΑΕΚ νίκησε δύσκολα την Καβάλα 1-0.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στην Τούμπα, στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με τον Τζιμπούρ στο 12΄, όμως οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ και έφτασαν στη νίκη με γκολ των Κουτσιανικούλη (+45΄) και Βιτόλο (71΄- πέναλτι).

ΑΕΚ-Καβάλα 1-0

Ο Νάτσο Σκόκο ήταν αυτός που στο 88΄ «ξεκλείδωσε» την άμυνα της Καβάλας και χάρισε τη νίκη με 1-0 στην ΑΕΚ. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ήταν καλύτερη, έχασε ευκαιρίες και δίκαια κατέκτησε τους τρεις βαθμούς. Να σημειώσουμε ότι η Καβάλα αγωνίστηκε από το 53' με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Οράσιο Καρντόσο (με δεύτερη κίτρινη κάρτα).

Κέρκυρα-Αρης 3-4

Εκπληκτικό ματς έγινε στην Κέρκυρα. Στο ντεμπούτο του Σάκη Τσιώλη, οι "κίτρινοι" έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με σκόρερ τους Φατί (25΄), Λαζαρίδη (65΄), Καστίγιο (68΄), Κόκε (76΄), ενώ τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Μαζνόφ (7΄), Γραμμόζης (32΄), Γκουστάβο (77΄).

Πανιώνιος-Λάρισα 3-3

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 με τα γκολ των Γκαλίτσιου (21') και Μήτρογλου (32' με πέναλτι), η Λάρισα μείωσε με τον Μετίν στο (61'), ο Μπάλαμπαν ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-1 στο 75' και από εκεί και πέρα η Λάρισα, που δεν είχε άλλα περιθώρια, αντεπιτέθηκε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο τελικό 3-3 με τα γκολ των Μετίν (82' με πέναλτι) και Νταμπίζα (86').

Εργοτέλης-Ατρόμητος 1-1

Το ματς ήταν μέτριο και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τα γκολ του Ρομάνο (44') για την κρητική ομάδα και του Αναστασάκου στο 68ο λεπτό για τοn σύλλογο του Περιστερίου.

Ηρακλής-Παναθηναϊκός 1-3

Μετά από τρία αρνητικά αποτελέσματα (δύο ήττες και μία ισοπαλία) ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζιμπρίλ Σισέ, που ήταν ο δημιουργός και των τριών τερμάτων, οι "πράσινοι" επικράτησαν 3-1 του Ηρακλή στο "Καυταντζόγλειο" στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε το "πρώτο πιάτο" της 26ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Ο Πετρόπουλος στο 4΄, 51΄ και ο Χριστοδουλόπουλος στο 83΄ ήταν οι σκόρερ του "τριφυλλιού", ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 36΄ ο Μαχόπ.

Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός Βόλου 2-1

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης με 2-1 επί του Ολυμπιακού Βόλου και ενίσχυσε τις ελπίδες για να παραμείνει στην κατηγορία. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και ο Μπαρτολίνι ήταν αυτός που λύτρωσε τους γηπεδούχους με το γκολ, που πέτυχε στο 89ο λεπτό. Το σκορ άνοιξε για την ομάδα της Τρίπολης ο Μπαστία στο 16', ενώ στο 23ο λεπτό οι "ερυθρόλευκοι" είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Σολάκη.

Πανσερραϊκός-Ξάνθη 2-1

Η ομάδα των Σερρών δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Β' εθνικής κατηγορίας, αλλά ήταν πολύ καλύτερη και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης με τα γκολ των Παπάζογλου (39') και Νταλέ (54'), ενώ το γκολ της Ξάνθης, που δεν έχει σιγουρέψει ακόμη την παραμονή της στη Σούπερ Λίγκα, πέτυχε ο Μαρσελίνιο στο 87ο λεπτό με πέναλτι.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ