ΤΕΛΙΚΟ: Άντερλεχτ - Ολυμπιακός 0-3

Δημοσίευση: 03.10.2013, 00:02
Τελευταία Ενημέρωση: 03.10.2013, 01:27

Ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη του στην ιστορία του με τον Μήτρογλου να σημειώνει χατ τρικ και τον Ρομπέρτο να πιάνει πέναλτι.
ΦΩΤΟ REUTERS.

Οι κυριότερες φάσεις

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90’
Ατομική προσπάθεια του Βάις, μπλόκαρε ο Καμίνσι.

86’
Σουτ του Σουάρες άουτ.

77’
Ο Τσόρι θα δώσει τη θέση του στον Χολέμπας. Προφανώς ένιωσε ενοχλήσεις ο Ντομίγκες.

75’
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

74’
Ο Ασεμπόνγκ στη θέση του Πρατ.

72’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Απίστευτο γκολ του Μήτρογλου με σουτ έξω από την περιοχή. Είναι ο πρώτος Έλληνας παίκτης που πέτυχε χατ τρικ σε ματς του Τσάμπιονς Λιγκ.

65’
Ο Τσόρι στη θέση του Σαβιόλα.

57’
Ο Φουστέρ στη θέση του Ολαϊτάν.

56’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Μήτρογλου εκμεταλλεύτηκε το λάθος των Βέλγων, μετά από κεφαλιά του Εντινγκά και με το δεύτερο γκολ του δίνει μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του.

53’ "Βομβαρδίζει" την άμυνα του Ολυμπιακού η Άντερλεχτ αλλά ο Ρομπέρτο έχει κατεβάσει τα ρολά.
Ο Μίτροβιτς βρέθηκε απέναντι στο γκολ αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας έκανε άλλη μία σπουδαία επέμβαση.

52’ Άλλη μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Άντερλεχτ.
Ο Μπρούνο έκανε τη σέντρα και ο Σουάρεζ αμαρκάριστος κατάφερε να στείλει τη μπάλα άουτ.

50’
Κίτρινη κάρτα στον Μπρούνο.

48’
Ο Ολυμπιακός πλησίασε στο δεύτερο γκολ. Στην αντεπίθεση ο Ολαϊτάν έδωσε στον Μήτρογλου αλλά το σουτ του Έλληνα επιθετικού έφυγε άουτ.

47’ Απίστευτη φάση για την Άντερλεχτ.
Ο Ρομπέρτο διώχνει με γροθιές το φάουλ, ο Ολαϊτάν θέλει να διώξει τη μπάλα αλλά έγινε κόντρα πάνω στον Βάις και έφτασε στον αμαρκάριστο Ζιλέ ο οποίος δεν πλάσαρε αλλά γύρισε εκεί που έδιωξε ο Μανωλάς.

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.
Ο Ολυμπιακός δεν παίζει καλά, έχει κινδυνεύσει ουκ ολίγες φορές από την Άντερλεχτ αλλά με το γκολ του Μήτρογλου στη μοναδική του ευκαιρία μέχρι τώρα, έχει το προβάδισμα. Ο Ρομπέρτο έπιασε το πέναλτι του Μίτροβιτς στο 25’ και είναι ο πρώτος πορτιέρο που αποκρούει 2 πέναλτι σε μία σεζόν του Τσάμπιονς Λιγκ μετά τον Μπουτ (2009/10).

45’
Κίτρινη κάρτα στον Ν’ Σακαλά.

43’
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουάρες, η μπάλα έφυγε άουτ.

Η Παρί κάνει πάρτι κόντρα στην Μπενφίκα αφού με το δεύτερο γκολ του Ιμπραΐμοβιτς προηγείται 3-0.

36’
Κίτρτινη κάρτα και στον Μανωλά.

34’
O Σιόβας πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Μίτροβιτς.

31’
Ο Πρατ σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Ρομπέρτο.

29’
Ο Τέλεμανς εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Ρομπέρτο μπλόκαρε.

28’
Κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη.

Η Παρί προηγείται με 2-0 της Μπενφίκα. Ο Μαρκίνιος το δεύτερο γκολ των Γάλλων.

25’ Ο ΡΟΜΠΕΡΤΟ ΑΠΕΚΡΟΥΣΕ. Ο Ισπανός έπεσε στη γωνία του και με διπλή προσπάθεια απέκρουσε το πέναλτι του Μίτροβιτς.

24’ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ. Σε κόρνερ της Άντερλεχτ ο  Σάμαρης τράβηξε τον Κλιέσταν και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και την κίτρινη κάρτα.

20’
Δυνατό σουτ του Μήτρογλου με τη μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία.

19’
Ο Σουάρεζ έκανε πολύ ωραίο σουτ αλλά ο Ρομπέρτο απέκρουσε εντυπωσιακά.

17’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Βάις έκανε την προσπάθεια, οι παίκτες της Άντερλεχτ έκοψαν αλλά ο Σαβιόλα έκλεψε τη μπάλα και έδωσε μισό γκολ στον Μήτρογλου ο οποίος νίκησε τον Καμίνσι.

15’ Τεράστια ευκαιρία για την Άντερλεχτ.
Ο Ρομπέρτο έδιωξε άσχημα με γροθιές, ο Νάιτινγκ σούταρε και ο Μπονγκ έσωσε τον Ολυμπιακό αφού έβαλε το πόδι του και απομάκρυνε τη μπάλα.

13’
Η Άντερλεχτ πιέζει. Ο Μπρούνο σούταρε από δύσκολη θέση και η μπάλα έφυγε άουτ.

11’ Μεγάλη ευκαιρία για την Άντερλεχτ.
Ο Πρατ από την πάσα του Μίτροβιτς δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο άλλο ματς η Παρί προηγείται με 1-0 της Μπενφίκα χάρη σε γκολ του Ιμπραϊμοβιτς.

7’
Ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο του κόρνερ στο ματς, αλλά το σουτ στην κίνηση του Σάμαρη δεν βρήκε το στόχο.

Κεφαλιά του Μίτροβιτς από σέντρα του Ζιλέ με τη μπάλα να φεύγει πλάγιο άουτ.

4’
Ο Μίτροβιτς έκανε ωραία προσπάθεια αλλά ο Μανωλάς τον σταμάτησε τελευταία στιγμή.

Σέντρα στον αγώνα

Άντερλεχτ
: Καμίνσι, Ζιλέ, Κουγιατέ, Νάιτινκ, Ν’ Σακαλά, Τιέλεμανς, Κλίεσταν, Πρατ (74’ Ασεμπόνγκ), Μπρούνο, Σουάρεζ, Μίτροβιτς.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Μανιάτης, Σιόβας, Μανωλάς, Μπονγκ, Σάμαρης, Εντινγκά, Ολαϊτάν (57’ Φουστέρ), Βάις, Σαβιόλα (65’ Τσόρι, 77’ Χολέμπας), Μήτρογλου

Σαλίνο και Κάμπελ έμειναν εκτός 18άδας.

Η Άντερλεχτ θα παίξει χωρίς τον βασικό της τερματοφύλακα αφού ο Προτό τραυματίστηκε στην προθέρμανση και θα τον αντικαταστήσει ο Καμίνσι.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Παρί υποδέχεται την Μπενφίκα.