Ντέρμπι στο Καραϊσκάκη

Δημοσίευση: 21.11.2010, 20:15

O αγώνας στο Καραϊσκάκη μεταξύ του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ ξεχωρίζει στη σημερινή 11η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Οι ερυθρόλευκοι παίζουν με απουσίες, αλλά θέλουν μόνο τη νίκη για να παραμείνουν στο πρώτο σκαλοπάτι της βαθμολογικής κλίμακας. Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος τις τελευταίες αγωνιστικές έχει βρει το ρυθμό του, παίζει για το θετικό αποτέλεσμα.

Δύσκολη αποστολή έχει η ΑΕΚ, η οποία δοκιμάζει τις δυνάμεις της στην Καβάλα κόντρα στην τοπική ομάδα.

Αρης-Κέρκυρα 2-0:Επιστροφή στις νίκες για τον Αρη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα, μετά την ήττα στο ντέρμπι της θεσσαλονικής από τον Ηρακλή. Το σύνολο του Εκτορ Ραούλ Κούπερ νίκησε 2-0 την Κέρκυρα, σε αγώνα για την 11η ημέρα, και έδωσε συνέχεια στις απογοητευτικές εμφανίσεις των φιλοξενουμενων. Για τους νικητές ο Τσέζαρεκ άνοιξε το σκορ στο 34΄ και ο Πορτίγια στις καθυστερήσεις του αγώνα έγραψε το τελικό 2-0.

Λάρισα-Πανιώνιος 0-1:Σπουδαίο «διπλό» -το πρώτο στο πρωτάθλημα- πήρε ο ουραγός Πανιώνιος στον τελευταίο αγώνα της Λάρισας στο Αλκαζάρ. Οι «κυανέρυθροι» νίκησαν 1-0 την ΑΕΛ και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα μετά από δύο διαδοχικές ήττες. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Σαμαρης στο 42΄.

Ατρόμητος-Εργοτέλης 1-1: Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Ατρόμητος και Εργοτέλης στο Περιστέρι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Σαγκανόφσκι, ενώ στο 65΄ ο Λεάλ πέτυχε το τέρμα της ισοφάρισης για τον Εργοτέλη, που πήρε την πρώτη εκτός έδρας ισοπαλία στο πρωτάθλημα.

Οι χθεσινοί αγώνες

Παναθηναϊκός-Ηρακλής 4-2: Ολική επαναφορά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον Ηρακλή, αλλά τελικά κατάφερε να νικήσει με 4-2 στο Ολυμπιακό στάδιο. Ο πρωταθλητής με τον Γιάτσεκ Γκμοχ στον πάγκο και τον νέο προπονητή, Ζεσουάλδο Φερέιρα, στις κερκίδες κατάφερε να αντεπεξέλθει στον αιφνιδιασμό του Ηρακλή, ο οποίος προηγήθηκε με τα γκολ των Μάρα (20') και Πίτου Γκαρσία (21') για να πάρει τους τρεις βαθμούς με τα τέρματα των: Λουίς Γκαρσία (30'), Σισέ (45', 50') και Πετρόπουλο (75').

Ξάνθη-Πανσερραϊκός 2-0: Η Ξάνθη μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, ανέβασε την απόδοση της στην επανάληψη και νίκησε με 2-0 τον Πανσερραϊκό. Τα γκολ της ακριτικής ομάδας σημείωσαν οι Μαρσελίνιο (69') και Ελινγκτον (79').

Ολυμπιακός Βόλου-Αστέρας Τρίπολης: 1-1 Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για τον Ολυμπιακό Βόλου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα. Οι γηπεδούχοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Για τον Ολυμπιακό Βόλου, που τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γιακούποβιτς στο 47΄, σκόραρε ο Μάρτιν (53΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε ανοίξει το σκορ στο 32΄ ο Ορόθκο.

Πηγή: ΑΠΕ/ΜΠΕ