Ήττα και 4ος ο ΠΑΟ στον τελικό της παρηγοριάς

Δημοσίευση: 13.05.2012, 21:09
Τελευταία Ενημέρωση: 13.05.2012, 21:18

Ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά (στις δέκα συμμετοχές του) στην ιστορία του πήγε σε final four και γύρισε 4ος, αφού οι «πράσινοι» στον τελικό της... παρηγοριάς έχασαν από τη Μπαρτσελόνα με 74-69.
(Φωτογραφία: Intime )

Φανερά επηρεασμένος από τον τρόπο, με τον οποίο ήρθε ο αποκλεισμός στον ημιτελικό απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Παναθηναϊκός φάνηκε κατώτερος των προσδοκιών απέναντι στην Μπαρτσελόνα στο «Σινάν Ερντέμ», στον «μικρό τελικό» της Κωνσνταντινούπολης, και πλέον επικεντρώνουν την προσοχή τους στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Επεισόδια «αιωνίων» και τρεις συλλήψεις την Κυριακή έξω από το «Σινάν Ερντέμ»
.

Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς προφύλαξε ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο οποίος αισθάνεται ενοχλήσεις στη γάμπα, ενώ ο Τσάβι Πασκουάλ κράτησε εκτός τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο.

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» στο πρώτο ημίχρονο τα αμυντικά κενά του και κυρίως την αδυναμία του να περιορίσει τον Ουέρτας, ο οποίος πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια στο ημίχρονο έχοντας «φορτώσει» το καλάθι των «πρασίνων» με 19 πόντους σε 15 λεπτά συμμετοχής, εκμεταλλευόμενος την απουσία του Ναβάρο.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στον αγώνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ με Ουάλας και Λόρμπεκ, είχαν καλά ποσοστά ευστοχίας και με εξαιρετική άμυνα (6 κλεψίματα) και σωστή οργάνωση (5 ασίστ) πήραν προβάδισμα και δεν το έχασαν μέχρι το ημίχρονο. Με 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και «ζεστό χέρι» από τα 6.75, ο Ουέρτας έβαλε μπροστά στο σκορ την Μπαρτσελόνα, η οποία στο 8΄ προηγήθηκε με 19-13, με τρίποντο του Ινγκλις.

Ωστόσο, ο Διαμαντίδης με 5 διαδοχικούς πόντους (1 τρίποντο) δεν άφησε τη διαφορά να μεγαλώσει και με τη λήξη του δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 21-20. Στη δεύτερη περίοδο, Λόγκαν και Νικ Καλάθης ήταν απελπιστικά μόνοι στην επίθεση και οι «πράσινοι» έχασαν την επαφή στο σκορ. Στον αντίποδα, ο Ουέρτας συνέχισε να είναι σταθερή απειλή και με τη λήξη του ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα ανέβασε τη διαφορά στους 11 πόντους (48-37).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ισορόπησε τα ριμπάουντ, απέδωσε η φροντ λάιν του στα πρόσωπα των Μάριτς, Τσαρτσαρή, ενώ, όταν βρήκε τον εαυτό του στην επίθεση και ο Διαμαντίδης, κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ. Ωστόσο, Ίνγκλις και Ουάλας από τα 6.75 «χτύπησαν» όποτε έπρεπε και δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» την ανατροπή, πέρα από τους πέντε διαδοχικούς πόντους του Διαμαντίδη στην εκπνοή της περιόδου (1 τρίποντο), με τους οποίους ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 58-52.

Με τον Καϊμακόγλου να βρίσκει λύσεις από τα 6.75, τον Διαμαντίδη να «ανεβάζει στροφές» και τον Μάριτς να κερδίζει μάχες μέσα στη ρακέτα, οι «πράσινοι» μείωσαν δύο λεπτά πριν τη λήξη σε 71-67, αλλά λάθος επιλογές στη συνέχεια και η ψυχραιμία των Ισπανών από τη γραμμή των ελευθέρων βολών δεν άφησαν περιθώρια για νίκη γοήτρου από τον Παναθηναϊκό, που ηττήθηκε με το τελικό 74-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 37-48, 52-58, 69-74

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ανκαράλι (Τουρκία), Λότερμοσερ (Γερμανία), Λάτισεφς (Λετονία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Μάριτς 13 (11ρ.), Περπέρογλου 2, Μπατίστ 2, Λόγκαν 11, Σάτο, Τσαρταρής 4 (1), Διαμαντίδης 17 (3), Βογιούκας 4, Νικ Καλάθης 9, Σμιθ 1, Καϊμακόγλου 6 (2).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Σάδα 5, Ουέρτας 21 (3), Πέροβιτς 2, Βάσκεθ 6, Ουάλας 12 (2), Ινγκλις 13 (2), Ντονγκ 2, Ραμπασέδα 4, Λόρμπεκ, Έϊντσον 5 (1), Μάικλ 4.

Πηγή: in.gr