Αχαγιά 82 - ΑΠΑΣ Νάξου "Τα Φανάρια" 75-64

Δημοσίευση: 10.04.2022, 21:13
Τελευταία Ενημέρωση: 10.04.2022, 21:13

Η Αχαγιά ’82 επικράτησε των Φαναριών στο πρώτο, χρονικά, παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής για τον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής, βάζοντας τέλος σε ένα σερί 3 ηττών - Τις 3 συνεχόμενες ήττες έφτασε η ομάδα της Νάξου...
(πηγή φωτό: basketblog.gr)

Η ομάδα του Θοδωρή Λιόνα επιβλήθηκε των Φαναριών Νάξου με 75-64, σε ένα παιχνίδι που άρχισε στις 11.30π.μ. και άνοιξε το κυριακάτικο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής.

Οι Καφέζας (21 πόντοι) και Λυμπέρης (17 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Αχαγιάς ‘82 και βοήθησαν την ομάδα τους να επιστρέψει στις νίκες ύστερα από 3 διαδοχικές ήττες και να συνεχίσει την προσπάθεια για παραμονή στη Β' Εθνική. Στην αντίπερα όχθη, ο Μιλεντίγιεβιτς (15 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος από τη μεριά των Φαναριών, τα οποία υπέστησαν την 3η συνεχόμενη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Οι Ναξιώτες προηγήθηκαν 10-16 στο 6’, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με το προβάδισμα (27-23) και ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο με διαφορά επτά πόντων (48-41). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το σκορ στο 26’ (52-52) και οι δύο ομάδες μπήκαν στην 4η περίοδο ισόπαλες (56-56), αλλά ένα ξέσπασμα της Αχαγιάς ‘82 έκανε τη διαφορά. Η αχαϊκή ομάδα “έτρεξε” ένα επιμέρους 12-2 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, ξέφυγε με 68-58 στο 35’ και δεν απειλήθηκε ξανά μέχρι τέλους.

Αχαγιά ‘82 - Φανάρια Νάξου 75-64
Διαιτητές: Στρέμπας, Κιουλάφας, Κούλης
Δεκάλεπτα: 27-23, 48-41, 56-56, 75-64
Αχαγιά ‘82 (Λιόνας): Καφέζας 21 (4), Νεόφυτος, Καλογιάννης 3 (1), Φραντζής 5 (1), Οικονομόπουλος Ανδ. 12 (1), Τάρναρης 3 (1), Δαβάνης 14 (1), Λυμπέρης 17 (4).
Φανάρια Νάξου (Τσαουσίδης): Πολίτης 9 (3), Μιλεντίγιεβιτς 15 (3), Παπάδης 6, Ψαρόπουλος 10, Μάκαρης 6, Προδρόμου 10 (2), Κατσουλάκος, Χάρος, Αναγνωστόπουλος 8.

πηγή: basketblog.gr