Μπάσκετ: Στη Γ΄Εθνική ο Πανναξιακός!

Δημοσίευση: 26.06.2015, 20:45
Τελευταία Ενημέρωση: 26.06.2015, 21:22

Νίκη του Πανναξιακού επί του Ομήρου Καλλιμασιάς Χίου σημειώθηκε το απόγευμα της Παρασκευής με 79-53 για την 3η και τελευταία αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στη Γ” Εθνική. Μετά και τη νίκη του Ιπποκράτη Κω επί της Αναγέννησης Σάμου με 73-67, ο Πανναξιακός πανηγυρίζει την άνοδό του στη Γ΄ Εθνική Κατηγορία!
Bookmark and Share

Στο ματς ο Πανναξιακός ξεκίνησε πολύ εντυπωσιακά και με τρομερή ευστοχία έξω από την γραμμή των 6,75, πήρε γρήγορα μεγάλη διαφορά στο δεκάλεπτο (31-11).

Στη συνέχεια οι πρωταθλητές Κυκλάδων διεύρυναν περισσότερο τη διαφορά, στο μέγιστο +31 (48-17), που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Όμηρος ήταν αυτός που ξεκίνησε δυνατά και με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0, μείωσε στο -14 (64-50) στο 36′.

Στο τέλος όμως ο Πανναξιακός και πάλι ανέβασε στροφές και διαμόρφωσε το τελικό 79-53.

Έτσι οι πρωταθλητές Χίου επιστρέφουν με συγκομιδή μιας νίκης και δύο ηττών.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ-ΟΜΗΡΟΣ 79-53

Δεκάλεπτα: 31-11, 17-06, 08-24, 23-12

ΟΜΗΡΟΣ (Μπολιας): Δοντας 2, Μοσχουρης 9, Κοκκοτας, Λέγατος 18(1), Φεγκουδακης 2, Κουιμτζης, Μακριδης 2, Τσουρης 14, Κεμος, Φουντουλακος 1, Χαμετης , Στακιας 7

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Δαμιανιδης): Πόλιτης 15(5), Τσεκλενης 8(2), Καλαβρος, Μακαρης 2, Παναγιώτιδης 3(1), Μυλωνας 12, Κατσαρος, Γκιερκι, Τζανιδακης 3(1), Πασχάλης 4, Σκουταρης 26(6), Οτουντζιδης 2